Dünyanın en iyileri Antalya’da yarışacak: 52 ülkeden 431 sporcu katılacak

Antalya’da yapılacak Bireysel ve Takımlar Dünya Yürüyüş Takım Şampiyonası’na katılacak ülke ve sporcu sayısı belli oldu. 21 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek küresel organizasyon için 52 ülkeden 431 sporcu Türkiye’ye gelecek.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için kota alacak sporcu ve takımların belirleneceği şampiyonada bireysel yarışmalarda 52 ülke mücadele verecek. Dünya Atletizm Birliği (WA) tarafından ilk kez bu şampiyonada düzenlenecek MIX bayrak yarışlarına ise 37 ülke katılım gösterecek. Antalya’daki dev organizasyonda 20 kilometre yarışları için 90’ı kadın toplam 198 sporcu, U20 kategorisi 10 kilometre yarışına ise 50’si kadın toplam 106 sporcu kayıt yaptırdı.

MIX bayrak yarışında da 127 sporcu madalya mücadelesi verecek. Öte yandan şampiyonanın son start listeleri 20 Nisan Cumartesi günü açıklanacak.

Dünyanın en iyilerini Antalya’ya geliyor

Dünya Yürüyüş Takım Şampiyonası’na branşın önde gelen isimleri katılıyor. Olimpiyat şampiyonları İtalya’dan Antonella Palmisano ve Massimo Stano ile Polonya’dan Dawid Tomala, bu yarışın iddialı isimleri arasında yer alıyor. Budapeşte’de düzenlenen son Dünya Şampiyonası’nda 20 kilometre ve 35 kilometre branşlarında duble şampiyonluk kazanan İspanyol Alvaro Martin ile Maria Perez de Antalya’da kürsüye en yakın isimler arasında gösteriliyor.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın madalyalı sporcuları Kolombiyalı Lorena Arenas, Kanadalı Evan Dunfee, Almanya’dan Jonathan Hilbert, Japonya’dan Koki Ikeda ve Çin’den Liu Hong‘un yanı sıra 2023 Dünya Şampiyonası’nın madalyalı sporcuları Brezilyalı Caio Bonfim ile Japonya’dan Masatora Kawano ve Avusturalualı Jemima Montag da listedeki yıldız isimler arasında yer alıyor.

4 kez dünya şampiyonası madalyası sahibi İsveç’ten Perseus Karlstrom, Muscat’ta 35 kilometre şampiyonluğunu kazanmasından iki yıl sonra Antalya’da 20 kilometrede yarışacak. Bu yarışmada Ekvador’dan 35 kilometrede dünya ikincisi Brian Pintado, Alman Christopher Linke, Japonya’dan Ryo Hamanishi ve İspanyol Paul McGrath da mücadele verecek.

Ev sahibi Türkiye’nin 16 kişilik kadrosunda, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında madalya kazanan Meryem Bekmez ile U20 Dünya Şampiyonu Mazlum Demir ve Dünya 4’üncüsü Salih Kokmaz da yer alıyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir